E-migrantka: dzień 4 oraz dzień walki ze smokiem

Przetrwałam. Przetrwałam dzień z Facebookiem. Pod wieczór – wylogowałam się z ogromną ulgą…

Dzień piąty wypełniły (tradycyjnie) różnorakie obowiązki. Pod wieczór weszłam na chwilę w ustawienia Facebookowe, które niestety przed wylogowaniem dziwnym trafem zmieniły się (same z siebie, mam wrażenie…) – Facebook wysyłał mi powiadomienia na maila. In plus – mimo wylogowania wiedziałam, że kumplowi urodził się syn (gratulacje!). In minus – jak widać, Cukierek nie odpuszcza tak łatwo…

Kusiło, tym bardziej, że widziałam jak wiele mnie „omija”:

Facebook

No ale. Są rzeczy ważne i ważniejsze. Dopięcie jednego z projektów, który chcę wreszcie po kilku latach zamknąć wymaga ode mnie posprzątania innego bloga, którego prowadzę. I tam, w czasie sprzątania, zauważyłam coś, co mnie

  • zdumiało (że jednak walczyłam wtedy)
  • zaskoczyło trochę negatywnie (wtedy się nie udało)
  • … ale i trochę podbudowało (w końcu – jeśli kiedyś próbowałam, to teraz znam lepiej wroga, nieprawdaż?

 

Okazało się, że w podobnym czasie próbowałam zrezygnować z Facebooka 4 lata temu. Znalezione wpisy pokazują, że i wtedy szybko pojawiły się znaczące korzyści:

 

Niewątpliwym plusem wylogowania jest większa ilość czasu na naukę – między innymi rozwiązywanie zadanek z matematyki. Moim celem jest dostanie się na informatykę – co stanowi zmianę niemalże o 180 stopni, patrząc na moje dotychczasowe kierunki rozwoju.

 

To marzenie akurat zostało pogrzebane jakiś czas temu, niemniej – wtedy miałam cel i chęć jego realizacji. Nie był to jednak jedyny cel:

 

Dzięki ograniczeniu czasu spędzonego na dodawaniu lajków jestem w stanie zająć się sprawami, do których od wielu tygodni nie potrafiłam się zabrać. Edycja książki, nauka, pisanie recenzji to jedna strona medalu. Drugą jest zadbanie o własne zdrowie. Fizyczne, ale i duchowe.

 

Także jak widać i wtedy wylogowanie pozwoliło mi zająć się tym, co na ówczesnym etapie życia było dla mnie ważne. I podobnie jak dziś – oj, korciło do ślęczenia na portalu Zuckerberga…

 

Uwierzcie mi, świerzbi mnie. Żeby zatopić się na powrót w nurcie informacji zwykle mniej niż bardziej użytecznych. By wiedzieć, co się dzieje u moich znajomych, by pisać, dyskutować, przy okazji – niestety – topiąc w czasie spędzonym w sieci smutki.

Facebook to dla mnie  przerywnik każdej komputerowej aktywności, gdy zawieszam się i nie wiem, co robić dalej. Sposób na utrzymywanie kontaktów z liczną grupą ludzi, niestety – zwykle kontaktu wybitnie płytkiego. Takiego, który jest namiastką bliskości między ufającymi sobie ludźmi.

To także genialny znieczulacz. Gdy jest mi ciężko i zaginę w lawinie linków, czas przestaje dla mnie istnieć. Godziny, które zwykle wypełnione by były refleksją nad moim stanem i jego poprawą zatykają treści czasem zabawne, czasem smutne, często zupełnie mi obojętne. Zarazem jednak pozytywne dla mnie, ponieważ zamykające drzwi do konfrontacji z sobą samą, które – pech chce – są drzwiami prowadzącymi również do zmiany.

A ja wciąż mam jakieś marzenia i dążenia. Chęć, by poprawić maturę z matematyki. By zmienić trochę tor swojego życia. By naprawić szkody wyrządzone przez własną głupotę, na szczęście głównie sobie, nie innym.

Matematyka, fizyka, informatyka – maturalna triada. Skończenie pisania książki, regularne recenzje oraz pisanina duchowa, którą kiedyś z takim ukontentowaniem uprawiałam. Modlitwa, być może powrót na terapię, spotkania ze znajomymi i inne formy walki z depresją. To jest mój program na najbliższe 100 dni.

 

Jak skończyło się wtedy? Ogólnie – niepowodzeniem. Zaliczyłam na tej drodze wiele upadków. Wiele razy próbowałam i nie udawało mi się zadbać o siebie. Matura nie poszła tak, jak powinna, niemniej było warto – zdobyta wtedy wiedza zaprocentowała ostatnio na moich studiach podyplomowych…

Co takiego dzieje się tym razem, że jeszcze trwam, jeszcze się nie poddałam? Ostatnie cztery lata zmagań sprawiły, że nauczyłam się wiele o sobie. O swoich słabościach. O tym, w jakich sytuacjach staję się obojętna na wszystko dookoła, jakich „znieczulaczy” szukam. Kiedy „łamię się” pod presją innych ludzi, a kiedy jestem zdolna zawalczyć o swoje.

Cztery długie, koszmarne lata, poprzedzone czterema równie koszmarnymi latami. Ponoć dobry generał stara się poznać jak najlepiej swojego wroga, aby móc go pokonać…

Trzymajcie kciuki, by teraz się udało. I z Facebookiem, i z innymi mrocznymi wojownikami, którzy czyhają na mojej drodze…